OD DESKI DO DESKI – KSIĄŻKA I TEATR RODZINNIE

To tytuł projektu zrealizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Boćkach w 2019 roku. Projekt skierowany był do uczniów i rodziców klas II Szkoły Podstawowej w Boćkach, a    dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Uczestnicy projektu doświadczyli tego, że książka jest bardzo przydatnym narzędziem w życiu. To dzieci, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem- bibliotekarki i nauczycielki wspierają je w tym ważnym dla ich przyszłości przedsięwzięciu, uczą zabaw i pracy twórczej z książką. W ten sposób tworzy się nawyk sięgania po książkę w różnych sytuacjach życiowych- dla wiedzy, dla przyjemności i rozwijania swoich pasji. Zaplanowane działania odbywały się od czerwca do grudnia 2019 r.:

• poniedziałkowe i czwartkowe „Od deski do deski” – spotkania z interdyscyplinarnym japońskim teatrem kamishibai. To innowacyjna, alternatywna forma czytania, promocja różnych opowieści i tych światowych i tych regionalnych. Ta forma małego spektaklu teatralnego rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi, zabiera uczestników w podróż do magicznej krainy literatury i teatru równocześnie. Dzieci uczestniczące w projekcie same stworzyły historie i ilustracje do nich i przedstawiły je młodszym kolegom;
  • w październiku odbyły się warsztaty z ilustratorem książek Danielem de Latour, który wraz z dziećmi przygotował kolejne karty do teatrzyku kamishibai, w oparciu o tworzone przez dzieci opowiadania. Pokazał im sposoby ilustrowania wymyślonych opowieści, a inspiracją były historie skarpetek, które chyba każdemu z nas gubią się od pary. Pan Daniel jest znanym ilustratorem książek dziecięcych m.in. książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody skarpetek”, która to książka jest lekturą klasy II. Były to bardzo twórcze ćwiczenia pobudzania wyobraźni dziecięcej w nawiązaniu do wiedzy jaką posiadają o przyrodzie, kosmosie itp.;
  • warsztaty dla rodziców „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” z elementami biblioterapii- Rodzice/Opiekunowie przepracowywali sytuacje, które mają miejsce na co dzień, w życiu. Korzystali z porad prowadzących m.in. w interesujących ich tematach: Jak uczyć dzieci współpracy? Jak zachęcić do samodzielności! Co kryje się za tzw. „niegrzecznym” zachowaniem dziecka? Co zamiast kar? itp.
  • wycieczka na spektakl teatralny „Hobbit” – adaptacja książki na deski teatru to inna forma promocji czytelnictwa. Podczas tego wyjazdu uczestnicy nie tylko mogli skonfrontować swoje wyobrażenia z wizją reżysera, mieli również możliwość zajrzeć „za kulisy”, zapytać aktorów o ich pracę, zwiedzić scenę i zaplecze Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku;
  • rodzice z dziećmi i nauczyciele przygotowali jasełka na świętowanie zakończenia projektu. Dwie klasy drugie przygotowały rożne przedstawienia jasełkowe. Klasa II a zainscenizowała „tradycyjne” jasełka, zaś karty teatru kamishibai przygotowane przez uczestników w różnych technikach plastycznych ilustrowały kwestie wypowiadane przez aktorów. II b wprowadziła kartami narracyjnymi związanymi ze świętami Bożego Narodzenia w jasełka z elementami musicalu.

Głównym założeniem projektu było pokazanie korzyści płynących z czytania książek. Dzieciom pokazaliśmy, że czytanie książek poszerza ich wiedzę, uczy nowych słów, otwiera nowy nieznany świat, bawi i relaksuje. Rodziców zachęciliśmy do spędzania wolnego czasu z dziećmi wokół książki, czyli czytanie, ilustrowanie, zabawa w teatr. I co ważne, do budowania relacji z dziećmi poprzez książkę- wychowanie przez czytanie. Uważamy, że taki rodzaj promocji czytelnictwa trafia w oczekiwania naszych uczestników, które oni wyrażają w rozmowach indywidualnych z bibliotekarkami i nauczycielkami. Do pracy wykorzystujemy utwory klasyczne, ale też literaturę naszego regionu, Podlasia, którego bogactwem jest wielokulturowość.

W dzieciństwie kształtują się wzorce zachowań i nawyki. My dajemy naszym uczestnikom taki wzorzec życia z książką, z którą się odpoczywa, myśli, poszerza wiedzę, ale też radzi w trudnościach życia”- Bibliotekarki z GBP w Boćkach-  Justyna Jurczuk– koordynatorka projektu i Teresa Modzelewska– kierownik Biblioteki.